Wydarzenia - 2012

Konkurs Bożonarodzeniowy 2012
19 grudnia 2012 - Rzeszów

O tym, że Ziemia Lubaczowska słynie z dobrego, kresowego jadła oraz z kultywowanych tradycji, wiedzą mieszkańcy całego regionu i nie tylko. Wielu gości krajowych jak i zagranicznych podczas pobytu w tych stronach podkreśla bogactwo i powiązania z tradycyjnymi potrawami serwowanych obecnie przysmaków. Dlatego organizowanych jest coraz więcej wydarzeń mających na celu promocję sztuki kulinarnej dawnych gospodyń wiejskich.

Jednym z ważniejszym takich wydarzeń jest Konkurs bożonarodzeniowy, organizowany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego wraz z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W tym roku zrealizowano go w dwóch kategoriach: „A” - stołu wigilijnego i „B” – obrzędu bożonarodzeniowego. LGD Rozwój Ziemi Lubaczowskiej delegowała do kategorii stołu wigilijnego reprezentację w osobach pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Borchowie. Ich debiutancki występ pośród 22 pozostałych LGD w Urzędzie Marszałkowskim zakończył się sukcesem. Kapituła Konkursowa przyznała naszym przysmakom drugie miejsce, wzbudzając wielką radość wśród uczestniczek. Panie z Borchowa, wspierane dzielnie przez swego sołtysa, który pomagał również w przygotowaniach do konkursu, zrobiły dobrą robotę dla promocji obszaru LGD i jego walorów. Przyznane miejsce jest powodem do dumy, a cieszy tym bardziej, że wiążą się z tym atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu AGD, który panie otrzymały jako niespodziewany prezent pod choinkę. Naszą LGD reprezentowały następujące osoby: Kazimiera Górska – Przewodnicząca KGW, Małgorzata Bębnik, Teresa Bębnik, Krystyna Janczura, Helena Bębnik oraz sołtys – Pan Stanisław Richter.

Gratulujemy tego osiągnięcia, a otrzymane nagrody niech mobilizują do utrzymania tego poziomu w działalności społecznej na rzecz naszego lokalnego środowiska. Życzymy kolejnych sukcesów, a szczególnie z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. (inf.wł)


Zobacz zdjęcia z konkursu

--------------------------------------------------------------------------------------

Szkolenie - Nałęczów
22-23 listopada 2012 - Nałęczów

Dwudniowe szkolenie dla pracowników, członków Rady i Zarządu zostało przeprowadzone na terenie LGD Złoty Pierścień, w Nałęczowie (woj. lubelskie) w dniach 22-23 listopada. Podnoszenie kwalifikacji osób uczestniczących w realizacji LSR jest niezbędne w celu zapewnienia sprawnej i efektywnej pracy Lokalnej Grupy Działania. Dlatego też konieczne są fachowe szkolenia obejmujące nabywanie wiedzy i umiejętności przez te osoby.
Pierwszy dzień poświęcony był "Wdrażaniu i realizacji projektów współpracy". Zgodnie z LSR w roku 2013 realizowany będzie projekt współpracy w ramach działania 4.21 PROW 2007-2013. Naszym partnerem będzie LGD "CK Podkarpacie". Oprócz wykładów tematycznych przeprowadzony został panel dyskusyjny oraz warsztaty praktyczne.
Drugi dzień wypełniony był szkoleniem nt. "Ewaluacja LSR niezbędnym warunkiem prawidłowej realizacji zadań PROW". Obejmowało ono zajęcia teoretyczne i praktyczne.(inf.wł.)


Zobacz zdjęcia ze szkolenia

--------------------------------------------------------------------------------------

Szkolenie - Maniowy
04-05 października 2012 - Maniowy

Kolejne dwudniowe szkolenie dla grupy lokalnych liderów zostało przeprowadzone na terenie LGD Gorce-Pieniny (woj. małopolskie), w miejscowości Maniowy. Fachowe przygotowanie lokalnych liderów zapewnia, że będą oni służyć jako źródła informacji o działaniach LGD, o możliwościach podejmowania wspólnych działań z innymi LGD, służących wymianie doświadczeń, wzajemnego poznania dokonań, kultury, tradycji, obrzędów. Tematyka szkolenia obejmowała prezentacje projektów zrealizowanych w ramach środków z PROW na terenach LGD, prezentacje gospodarstw agroturystycznych i prezentacje produktów lokalnych, panel warsztatowy - tworzenie bazy dobrych praktyk. Ponadto uczestnicy szkolenia mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc i zapoznania się z materiałami promocyjnymi, które ich dotyczą. (inf.wł)


Zobacz zdjęcia ze szkolenia 

--------------------------------------------------------------------------------------

IV Targi LGD
02 września 2012 - Rzeszów

W ostatnią niedzielę wakacji, na głównym deptaku Rzeszowa Lokalne Grupy Działania zaprezentowały tradycyjne regionalne produkty kulinarne, dorobek historyczny, kulturowy oraz ofertę turystyczną. Była to już IV edycja Targów Lokalnych Grup Działania z terenu całego województwa podkarpackiego. Wydarzenie to było organizowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Współorganizatorami imprezy byli również: Urząd Miasta Rzeszowa oraz Polskie Radio Rzeszów.

Na tegorocznych targach zaprezentowało się 25 LGD z Województwa. Mieszkańcy Rzeszowa oraz przybyli goście z całego regionu mieli możliwość skosztowania specjałów kulinarnych wykonanych przez Panie zrzeszone w Koła Gospodyń Wiejskich i funkcjonujące w ramach LGD. Był zdrowa ekologiczna żywność, różne gatunki wędlin, chleba, ciast, nalewek, pierogów i innych regionalnych potraw. Wszystko smakowite, świeże i domowe wykonane zgodnie z lokalną tradycją, podane na pięknie przyozdobionych stołach. W ramach IV Targów można było podziwiać wyroby rękodzieła, folkloru, zapoznać się z atrakcjami turystycznymi i historycznymi. Całości prezentacji towarzyszyła oprawa artystyczna, występy zespołów ludowych.

Naszą LGD reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanicy oraz Pan Jakimowicz – producent serów.

Podczas IV Targów LGD trwał konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kapituła konkursowa, pod przewodnictwem Pana Wiesława Baranowskiego dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (UMWP), oceniająca stoiska zaprezentowane przez poszczególne LGD, miała trudne zadanie. Przy ocenie ekspozycji brano pod uwagę m.in. pomysłowość w aranżacji stoiska, różnorodność prezentacji wystawowej oraz oprawę artystyczną towarzyszącą prezentacji. Impreza była współfinansowana ze środków pochodzących z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętych Pomocą Techniczną PROW 2007-2013 (www.podkarpackie.pl, inf.wł)


Zobacz zdjęcia z Targów

--------------------------------------------------------------------------------------

Festiwal Kultur i Kresowego Jadła 2012
05 sierpnia 2012 - Basznia Dolna

Tradycyjne potrawy kresowe, i nie tylko, mogli obejrzeć i spróbować uczestnicy VIII Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej (Gm. Lubaczów). Ogromne bogactwo dorobku kulinarnego zostało zaprezentowane przez 48 wystawców, w tym koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne i producenci żywności. Ciasta, nalewki i desery, zupy, dania mięsne i jarskie – było w czym wybierać.

W konkursie kulinarnym „Kresowe Jadło” oceniano potrawy w 3 kategoriach: A – Koła Gospodyń i Stowarzyszenia, B – restauracje i gospodarstwa agroturystyczne, C – Producenci żywności. Uzupełnieniem dań konkursowych były stoiska kulinarne, w których gotowały delegacje partnerskie z Diosdu (Węgry), Niemirowa (Ukraina), Vinnego (Słowacja) oraz Gminy Lubaczów. Prezentowała się również kuchnia tatarska w wykonaniu grupy tatarskiej z Podlasia. Dodatkowo atrakcyjność stoisk podnosiło stoisko Leszka Brodzika z kuchnią hiszpańską. Każde stoisko odwiedziła i sprawdziła smak przygotowanych tam potraw znana z telewizyjnego serialu „Solejukowa” czyli Katarzyna Żak wraz z mężem Cezarym Żakiem – filmowym „wójtem” i „proboszczem” z Wilkowyj. Para znanych artystów znakomicie wkomponowała się w nasze kresowe klimaty Festiwalu, rozdając autografy, uśmiechy i pozując do zdjęć.

Nie zabrakło, zgodnie z tradycją, elementów historycznych w wykonaniu rycerstwa z Sandomierza i tatarskiej grupy rekonstrukcyjnej z Podlasia pod kierownictwem niezawodnego Mirka Majkowskiego z Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” Pokazy walk, strzelanie z łuku tatarskiego, turniej wielozadaniowy dla widzów oraz triumfalny wjazd orszaku Króla Jana III Sobieskiego na plac i jego wejście na scenę cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, pomimo panującego upału. W wykonaniu członków bractwa rycerskiego obejrzeliśmy również „teatr ognia”. Centralną część placu zajmowała Kresowa Osada dla dzieci, stanowiąca plac zabaw z minionej epoki. Obok niej skupiły się stoiska rękodzielników i twórców ludowych.

Na scenie prezentowały się zespoły pieśni i tańca „Kresy” i „Roztocze” oraz słowackie i węgierskie zespoły folklorystyczne. Atmosfera Festiwalu, pomimo zbliżającego się wieczoru, stawała się coraz bardziej gorąca. Bardzo liczna widownia, szacowana na około 10 tysięcy lub więcej, czekała na punkt kulminacyjny wieczoru czyli koncert zespołu Golec uOrkiestra. Bliźniacy z Milówki byli jak zwykle niezawodni i gorącym występem zafascynowali zebranych wokół sceny widzów. (www.lubaczow.com.pl)


Zobacz zdjęcia z Festiwalu

--------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs na Najciekawszą Trasę Rowerową II edycja
maj - czerwiec 2012

II edycja konkursu polegała na wyłonieniu najciekawszych tras, przebiegających obowiązkowo po całym obszarze LGD. Zasięg konkursu obejmował teren gmin Lubaczów, Oleszyce i Stary Dzików i miał za zadanie promocję obszaru tych gmin, popularyzację wiedzy o zasobach naturalnych, atrakcjach, ważnych obiektach, dostarczenie wartościowych informacji turystom.

Konkurs był dla uczniów okazją do pogłębienia wiedzy o terenie swojej gminy - „małej ojczyzny”, jak również dał możliwość rozwijania umiejętności przekazywania tej wiedzy w atrakcyjnych formach, z wykorzystaniem nowoczesnych technik pracy (komputer, aparat cyfrowy, skaner, drukarka). Miał również na celu zachęcenie do zdrowych form spędzania czasu wolnego – wypraw rowerowych po okolicy. Nagrodzone prace będą wykorzystane w przyszłości w innych materiałach promocyjnych.

W dniu 20 czerwca komisja konkursowa oceniła nadesłane prace. Za najlepszą uznana została praca uczennic gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach. Drugie miejsce przypadło prezentacji, którą wykonały uczennice z gimnazjum w Zespole Szkół w Starym Dzikowie.

W dniu 29 czerwca 2012 r. podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego odbyło się wręczenie nagród w obu szkołach. Zwycięska szkoła – ZSP w Lisich Jamach otrzymała 3 monitory LCD, ZS w Starym Dzikowie – 2 monitory. Członkinie obu reprezentacji otrzymały również indywidualne upominki. Nagrody wręczali: w Starym Dzikowie – prezes LGD Jan Gancarz, w Lisich Jamach – kierownik biura LGD Janusz Zubrzycki. (inf.wł.)


Zobacz zdjęcia z wręczania nagród

--------------------------------------------------------------------------------------

Szkolenie lokalnych liderów
15-16 czerwca 2012 - Pstrągowa

W dniach 15-16 czerwca 2012 r. odbyło się szkolenie dla LGD Rozwój Ziemi Lubaczowskiej, na terenie LGD „CK Podkarpacie” w Pstrągowej. W skład grupy weszli przedstawiciele instytucji gminnych, reprezentanci Rady i Zarządu LGD, członkowie LGD oraz lokalni przedsiębiorcy. Było to kolejne dwudniowe szkolenie, mające na celu tworzenie i wykorzystanie dobrych praktyk w doskonaleniu procesu zarządzania Lokalną Strategią Rozwoju, wymiana doświadczeń oraz praktyczne prezentacje produktów lokalnych, połączono z panelem warsztatowym.

Pierwszy dzień szkolenia obejmował wykłady o następującej tematyce:
1. Lokalna grupa działania jako kreator i zarządzający realizacją lokalnej strategii rozwoju,
2. Wykorzystanie dobrych praktyk w doskonaleniu procesu zarządzania lokalną strategią rozwoju
oraz panel warsztatowy poświęcony wykorzystaniu bazy dobrych praktyk.

W drugim dniu, w ramach prezentacji bazy dobrych praktyk, po wprowadzającym wykładzie, miały miejsce prezentacje projektów zrealizowanych w ramach środków z PROW na terenie miejscowej LGD, prezentacje gospodarstw agroturystycznych i prezentacje produktów lokalnych. Ponadto uczestnicy szkolenia mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc i zapoznania się z materiałami promocyjnymi, które ich dotyczą. (inf.wł.)


Zobacz zdjęcia ze szkolenia

--------------------------------------------------------------------------------------

Miodowa Majówka 2012
27 maja 2012 - Krowica Sama

W ramach programu „Miodowa majówka” w gminie Lubaczów w ostatni weekend maja zorganizowano szereg spotkań o tematyce miodowej. W sobotę cykl wydarzeń rozpoczął się rajdem „Szlakiem leśnych barci”, później dla zainteresowanych przygotowano prelekcje w Pastorówce w Podlesiu.

W niedzielę natomiast już po raz siódmy Gmina Lubaczów była gospodarzem Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej. W organizację włączyło się również Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie i Koło Pszczelarzy w Lubaczowie oraz LGD „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej”. Wszystkie ze spotkań zawierały w swojej formule promocję Lubaczowskich Miodów i turystyki na terenie gminy Lubaczów. Stąd idea rajdu trasami turystycznymi (korzystano z „Niebieskiej” - więcej na www.trasy.lubaczow.com.pl), a także zaproszenie do wzięcia udziału w pikniku dla całego regionu podkarpackiego.

Majówkę rozpoczęła Msza Św. w modrzewiowym kościółku pw. Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Kolejno, szczególnie pszczelarze spotkali się na konferencji poświeconej hodowli pszczół i wykorzystywaniu ich pożytków w naturalnej medycynie. W części plenerowej Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie odznaczył zasłużonych w swojej dziedzinie medalami związkowymi. W majówce wzięli udział przedstawicie organizacji i instytucji gospodarczych z regionu podkarpackiego i lubelskiego, Fundacja Heifer, eksperci od apiterapii i pszczelarstwa, w tym prof. dr hab. Ryszard Czarnecki z CM UJ w Krakowie.

Na scenie wystąpiły zespoły - „Kresy” z gminy Lubaczów ( w składzie powiększonym o chórek trzech dziewczynek), „Bies Band” z Przemyśla, Kapela Koła Pszczelarzy w Lubaczowie, „Niespodzianka” z Krowicy Samej, „Tamburino” z Tomaszowa Lubelskiego i Kamil Boruch.

W trakcie imprezy wybrano tradycyjnie najlepszy miód lubaczowski. Wygrał miód gryczany - Józefa Ozimka ze Starego Dzikowa (148 głosów), 2 miejsce otrzymał miód wielokwiatowy (110 głosów) Franciszka Szynala z Niemstowa, a 3 miejsce zajął wielokwiat - Władysława Dropa z Oleszyc (109 głosów). Smaku całości dodały gminne Koła Gospodyń Wiejskich z „Kresowym Jadłem”, i piknikowa atmosfera dla wszystkich, spędzających tą niedzielę w parku w Krowicy Samej.

LGD „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej” w ramach promocji miejscowego rękodzieła i potraw regionalnych była organizatorem i fundatorem nagród w konkursie na „Najlepszą prezentację potraw Ziemi Lubaczowskiej”. Nagrody - 3 szt. sprzętu AGD, wręczono zwycięzcom w imieniu LGD. Nagrodzone zostały trzy podmioty, posiadające stoiska firmowe z potrawami regionalnymi. (inf.wł.)


Zobacz zdjęcia z Majówki

--------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs Wielkanocny 2012
15 kwietnia 2012 - Grodzisko Dolne

Wielkanoc w tradycji polskiej i chrześcijańskiej, oprócz wymiaru religijnego, ma bogatą wymowę kulturową. Wyraża się to poprzez szereg zwyczajów, wydarzeń i czynności, pielęgnowanych i kultywowanych szczególnie w środowisku wiejskim. Począwszy od tradycyjnych palm, poprzez misteria Męki Pańskiej, straże Bożego Grobu, po śniadanie wielkanocne i inne zwyczaje, związane z obchodami Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wspierając popularyzowanie tych działań, Lokalne Grupy Działania również włączyły się do inicjatywy Zarządu Województwa Podkarpackiego i sekretariatu Regionalnego KSOW poprzez udział w Konkursie Stołów oraz Pisanek Wielkanocnych. Impreza odbyła się w niedzielę – 15 kwietnia 2012 r. na stadionie w Grodzisku Dolnym.

Nasza LGD Rozwój Ziemi Lubaczowskiej tradycyjnie brała udział w prezentacjach konkursowych. Pomimo niesprzyjającej pogody, panie z KGW w Lisich Jamach przedstawiły bogato zastawiony, tradycyjny stół wielkanocny oraz konkursowe pisanki, robione metodą oklejania. Tym razem miejsca na podium były udziałem innych grup. Upominki za wyróżnienia były również dobrą forma podziękowania i zadowoliły uczestniczki wyjazdu. Dodatkową atrakcją imprezy był Ogólnopolski Przegląd Straży Grobowych, które defilowały i prezentowały musztrę paradną, większość w strugach deszczu.

Podsumowując, impreza pokazała bogactwo tradycji i obyczajów, kultywowanych na polskiej wsi. Zaprezentowane stoły potwierdziły, że ten niepowtarzalny posiłek, jakim jest śniadanie wielkanocne, w dalszym ciągu jest jedyny w swoim rodzaju i charakterystyczny dla dnia jego spożycia. (inf.wł.)


Zobacz zdjęcia z konkursu

--------------------------------------------------------------------------------------

Palma Wielkanocna 2012
15 marca 2012 - Oleszyce

Tradycje związane z Wielkanocą mają różne formy i każdy region ma swoje, charakterystyczne dla siebie odmiany. Niektóre są jednak ponadregionalne i znane oraz kultywowane w całym kraju. Jedną z najpopularniejszych – poprzedzających Święta Zmartwychwstania Pańskiego są zwyczaje związane z robieniem oraz święceniem palm i ozdób wielkanocnych. Związane jest to z całorocznym zbieraniem a także wyborem odpowiednich materiałów. Zgodnie z tradycją, w ramach przygotowań do świąt wielkanocnych, na terenie LGD RZL, w dniach 15, 16 marca 2012 r. odbyły się warsztaty tworzenia palmy wielkanocnej z udziałem dzieci i młodzieży wraz z rodzicami. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panie Agnieszkę Świta i Jadwigę Skiba, które organizowały poszczególne zajęcia.

W warsztatach brały udział dzieci i młodzież - od najmłodszych po licealną oraz kilkanaście pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci ze szkoły podstawowej, które bardzo aktywnie uczestniczyły w wykonywaniu ozdób: kwiatów oraz poszczególnych elementów palmy. Palmy zostały skomponowane przy wykorzystaniu żywych elementów takich jak bazie i bukszpan oraz suszonych kwiatów i ziół. Ważnym elementem były różne rodzaje kwiatów, wykonane z kolorowej bibuły. Wszystkie palmy została wykonana jedynie z naturalnych materiałów, co jest zgodne z tradycją tworzenia palm w Polsce. (inf.wł.)


Zobacz zdjęcia z warsztatów

--------------------------------------------------------------------------------------

Karnawałowe Inspiracje 2012
26 lutego 2012 - Nowy Dzików

Przedsięwzięcie, którego organizatorem była nasza LGD, miało za zadanie ukazać zasób tradycji karnawałowo-postnej, zachowanej w środowiskach gminy Lubaczów oraz promowanie i kultywowanie tradycji ludowej. Zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu LGD, przedstawiając we własnym zakresie regionalne zwyczaje, tradycje i ozdoby karnawałowe.

Początkowo impreza miała objąć Koła z terenu Gminy Lubaczów. Na zaproszenie Pani Wójt oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie spotkanie przeniesiono do świetlicy w Nowym Dzikowie, co stało się okazją do rozszerzenia formuły o KGW z tej gminy. Sprzyjało to wymianie doświadczeń, dyskusjom na temat lokalnych tradycji oraz wymianie przepisów kulinarnych.

W ramach imprezy przeprowadzony został konkurs na najciekawszą prezentację karnawałowo-ostatkową. Każda prezentacja została oceniona według następujących kryteriów:
- wykorzystanie w prezentacji elementów kultury wywodzących się z lokalnych tradycji,
- zasób wiedzy oraz umiejętność jej przekazania,
- estetyka i sposób prezentacji oraz ogólne wrażenie.

Jury konkursowe postanowiło przyznać:
- I miejsce – KGW Nowy Dzików,
- II miejsce – KGW Lisie Jamy,
- III miejsce ex-aequo – KGW Wólka Krowicka, KGW Futory.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez LGD. (inf.wł.)


Zobacz zdjęcia z imprezy

--------------------------------------------------------------------------------------

Wątki Folkloru Ludowego 2012
05 lutego 2012 - Stary Dzików

Odbywający się w Starym Dzikowie Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Watki Folkloru Ludowego”, którego dziesiąta edycja przypada w tym roku, jest okazją do prezentowania zespołów głównie z Pogranicza Nadsańskiego. Celem przeglądu jest pokazanie w formie widowiska ginących, a niekiedy dawno zapomnianych tradycji i zwyczajów, popularyzacja wartości kulturowych w społeczeństwie i zachowanie rodzimego folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Stanowią o tym także warunki stawiane przez organizatorów uczestnikom konkursu.

W tegorocznym Jubileuszowym X Regionalnym Przeglądzie Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”, który odbył się 5 lutego 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie wzięło udział dziesięć zespołów z Pogranicza Nadsańskiego, które zaprezentowały widowiska sięgające po wątki obyczajowe splecione z realiami życia wiejskiego zawierające wiele wartościowych treści kulturowych, pieśni, obrzędów i zwyczajów stanowiących dziedzictwo kulturowe wsi.

Komisja konkursowa przyznała I miejsce Zespołowi „Piganeczki”, który przedstawił „Pranie dawniej”. Dwa równorzędne II miejsca przyznano Zespołowi „Białoboczoki” z Białobok za przedstawienie pod nazwą „Szczodry dzień” i Grupie Obrzędowej z Ujeznej za występ pod tytułem „Wątki wesela przeworskiego: Biały wieniec i Oczepiny”.
Trzy równorzędne III miejsca otrzymały:
1. Zespół „Cantus” z Gorliczyny - „Zwyczaje zielarki”.
2. Zespół „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego - „Prządki”.
3. Zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa - „Kolędowanie przed pasterką”.
Ponadto przyznano cztery wyróżnienia:
1. Zespołowi z Ułazowa – „Życie w rodzinie na wsi”
2. Zespołowi z Moszczanicy – „Darcie pierza”
3. Zespołowi „Stokrotki” z Cewkowa Woli – „Strojenie Panny Młodej do ślubu i przyjazd Młodego”
4. Grupie Obrzędowej z Dachnowa – „Powitanie Proboszcza na parafii”
Przyznano także nagrody indywidualne, które otrzymały: Bronisława Bajor z Zespołu „Piganeczki” z Pigan, Józef Kędziora z Zespołu „Cantus” z Gorliczyny, Aniela Rogoża z Zespołu z Ułazowa oraz Mateusz Ziemniak z Zespołu „Białoboczoki” z Białobok.

Po występach zaprezentowała się Grupa Młodzieżowa pod kierownictwem Bogdana Ozimka. Przegląd został zorganizowany przez Wójta Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Centrum Kulturalne w Przemyślu pod patronatem Starosty Lubaczowskiego. Współorganizatorem było Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Lokalna Grupa Działania „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej”. Honorowym gościem Przeglądu był Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta.

Komisja konkursowa:
mgr Barbara Płocica - teatrolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu,
dr Andrzej Karczmarzewski - etnograf, Rzeszów
dr Sebastian Jasiński - językoznawca, Przemyśl.
(www.starydzikow.pl)

Zobacz zdjęcia z Przeglądu
wydarzenia 2015

wydarzenia 2014

wydarzenia 2013

wydarzenia 2011

wydarzenia 2010

wydarzenia 2009

 


Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Strona internetowa opracowana jest przez Lokalną Grupę Działania "Rozwój Ziemi Lubaczowskiej".
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.